5 Aralık 2011 Pazartesi

Büyük yönetmen hakkında küçük bir yazı

Biraz önce bir Burton filmi izledim.Farkettim ki bloğum da filmlerini tekrar tekrar izlediğim,hayran olduğum bu yönetmenden bahsetmemişim.
ee o zaman dedim, benim gözümden Tim Burton anlatılmalı..
Bugüne kadar çektiği tüm filmlerde masalsı anlatımı,ironik yaklaşımıyla birlikte olağandışı dünyasını ve bu dünyanın gotik atmosferini beyaz perdeye en iyi şekilde yansıtan isimlerden bir tanesi bana göre.
Kendine özgü bir sinema dili var.Burton'ın takipçileri film sahnelerine bakıp,filmin Burton'a ait olup olmadığını kolaylıkla anlayabilir.Benim ilk izlediğim Tim Burton filmi "Beetlejuice" idi.Filmi çok beğenmekle kalmayıp Tim Burton'a olan ilgim de bu filmle başladı.
Filmlerinde kullandığı animasyon tekniğiyle birlikte, çizdiği karakterlerin abartılı fiziksel özelliklere sahip olmasının yanı sıra size yakınlık duygusu veren insancıl tarafları da var.
"Vincent" animasyonu Burton'ın ilk göz ağrısı denilebilir sanırım.
Yönetmenliğinin dışında senarist,prodüktör,illüstratör ve yazar kimliklerini de vurgulamak gerekir.
Çalıştığı isimlere gelirsek,senarist olarak John August,oyuncu olarak da Johnny Depp ve Helena Bonham Carter söylenebilir.Bu isimler Burton'ın çalışma hayatı boyunca yanında olacak kişiler gibi görünüyor.Filmlerini izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
Bu arada 2012 de vizyona girecek olan Dark Shadows isimli filmini de dört gözle beklediğimi söylemeliyim.
Burton'un yaptığı işler göz ardı edilemez..
Seyredilir ve Hissedilir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder