27 Şubat 2012 Pazartesi

84. kez Oscar Töreni

Gece 12'de kırmızı halıda sinema dünyasının isimleri kendilerini gösterdi.Kim kiminle,hangi tasarımcının kıyafetiyle orada bulunuyordu,merak edenler bu bölümü kaçırmamıştır sanırım..Saat 3.30'da da heyecanla beklenen Oscar'ın sahipleri belirlenmeye başladı..
Geçen sene Oscar'a İngilizler damgasını vurmuştu.Bu sene de Fransızların yılı oldu.En iyi film,en iyi yönetmen,
en iyi erkek oyuncu ve en iyi kostüm design dalında Oscarı aldılar.Aslına bakarsanız beklenen bir durumdu.Oscar'ın kime gideceği Golden Globe Bafta gibi ödül törenleriyle az çok kendini belli ediyor.
The Artist'in dışında Oscara 11 dalda aday olup beş dalda ödül alan "Hugo"yu da es geçmemek lazım.teknik alanda daha çok kendini gösterdi "Hugo"
Merly Streep üçüncü kez Oscarı aldı.Almasa gerçekten üzülürdüm çünkü "The Iron Lady"de gösterdiği performans cidden ödülü hak ediyordu.
Yardımcı Kadın oyuncu dalında ödül alan kişi "The Help"te rol alan Octavia Spencer oldu.Yardımcı erkek oyuncu ödülü "Beginners"daki rolüyle Christopher Plummer'ın oldu.Sonunda chiristopher plummer 82. yaşında oscarı aldı :)
Yabancı film Oscar'ını alan İran filmi "A Seperation" oldu.Yanlış hatırlamıyorsam Golden Globe ödülünü de yine bu filmin olmuştu.Filmin yönetmeni Ashgar Farhadi'de İran halkı adına küçük konuşma yaptı ki şu dönemde belki de İran'nı politik yüzüyle değil kültürel yüzünü göstermesini sağladı yönetmen Farhadi.
En iyi orijinal senaryo ödülü "Midnigh in Paris" filmiyle Woody Allen'ın oldu. En iyi uyarlama senaryo ödülüyse "The Descendants" filminin senaristleri olan Alexander Payne,Nat Faxon ve Jim Rush tarafından alındı.Film de aile içerisinde yaşanan ilişkiler konu olarak alınıyor.Çok kötü bir film değil bununla birlikte etkisi yüksek olan bir film olduğunu da söyliyemem.Senaryoyla birlikte filmi güzel kılan Clooney'nin oyunculuğu olmuş bence.
Bunların dışında verilen diğer ödüller de şunlar oldu;
en iyi film müziği dalında "The Muppet Movie"
En İyi Belgesel dalında "Undefeated"
En İyi Animasyon dalında "Rango"
En İyi Kısa Film dalında "The Shore"
En İyi Kısa Belgesel dalında "Saving Face"Oscarı aldı.
Aday olan ya da ödül alan bu filmleri vizyonda takip etmeye devam etmek lazım.Beğenilenler direk olarak oluşturulan arşive konulacaktır.
Bu sene sahnede fransızların rüzgarı esti.oscarların en önemli ödülleri bir süredir avrupa ülkeleri tarafından alınıyor.bakalım seneye nasıl bir tören olacak!! 
Dipnot olarakta şunu belirtmek isterim ki Billy Crystal'ı ekranda tekrar görmek güzeldi..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder